Güncelleme: 21:34 TSİ 15 Mart 2020 Pazar
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

İtalya'da bir günde corona virüsten 368 ölüm! (Corona virüste son durum)

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip corona virüs (Covid-19) yayılmaya devam ediyor. Dünya genelinde vaka sayısı 157 bini aştı, ölü sayısı 5 bin 800'ü geçti. Türkiye ve KKTC'de vaka sayısı 6'yı bulurken, Yunanistan'da virüs kaynaklı ölümler 4'e yükseldi. İran'da ise corona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 113 kişi artarak 724 oldu. Diğer taraftan, Midilli adasında kalan sığınmacılar kendi maskelerini üretmeye başladı. Özbekistan'da ilk Covid-19 vakası görüldü. İtalya'da ve İspanya'da corona virüs kaynaklı vaka ve ölümlerde artışlar yaşandı. İtalya'da ölenlerin sayısı bin 809'a, İspanya'da ise 288'e çıktı. Ülkede covid-19 vakalarının en çok görüldüğü Lombardiya Bölgesi’nde, yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranı çok yüksek seviyelere ulaştı. Hollanda hükümetinden yapılan açıklamada corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında eğitime ara verileceği bildirildi. İngiltere'de corona virüs vaka sayısı bin 372'ye yükseldi ve son 24 saatte 14 kişi daha öldü.
İtalya'da bir günde corona virüsten 368 ölüm! (Corona virüste son durum)
Güncelleme: 21:34 TSİ 15 Mart 2020 Pazar

İtalya'da yeni tip corona virüsten (Covid-19) ölenlerin sayısı 368 kişi artarak bin 809'a, virüsün bulaştığı kişi sayısı ise 24 bin 747'ye yükseldi.

İTALYA'NIN LOMBARDİYA BÖLGESİ'NDE YOĞUN BAKIMLAR DOLULUK ALARMI VERİYOR

İtalya’da yeni tip corona virüs (Covid-19) vakalarının en çok görüldüğü Lombardiya Bölgesi’nde, yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranı çok yüksek seviyelere ulaştı.

Ülkede 10 milyonluk nüfusa ev sahipliği yapan Lombardiya Bölgesi, üç hafta önce patlak veren Covid-19 salgını nedeniyle olağanüstü günlerden geçiyor. İtalya’daki toplam 21 bin 157 vakadan 11 bin 685’inin görüldüğü bölgede, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 966 oldu.

Lombardiya Bölgesel Yönetim Başkanı Attilio Fontana, "Ne yazık ki sayılar artmaya devam ediyor, daha da kötüleşiyor. Yoğun bakım ünitelerini kullanamayacağımız zamana doğru yaklaşıyoruz çünkü daha fazla yatağımız yok." ifadesini kullandı.

Bölgelerinde temel sıkıntının solunum cihazı eksikliği olduğunun altını çizen Fontana, Milano Fuar Merkezine 500 yataklı bir hastane oluşturulmasının önemli olduğunu, bu sırada diğer hastanelerin yatak kapasitelerinden yararlanılacağını kaydetti.

Öte yandan Lombardiya'da covid-19 vakalarının yoğun olduğu Bergamo kentindeki bir hastanede çalışan anestezist Ivano Riva da şunları söyledi:

"Salgın eğilimi, bu şekilde artmaya devam ederse Bergamo daha fazla dayanamaz. Hastaneler dolmuş durumda. Bölgedeki yerler de tükeniyor. Yoğun bakımda günde 7'den fazla kişiyi entübe ediyoruz. Aralıksız çalışıyoruz. 14 günde bir dinlenme hakkımız oluyor."

Veneto Bölgesel Yönetim Başkanı Luca Zaia da virüs vakalarındaki artışın devam ettiğine dikkati çekerek, "Kurallara uyulmazsa, sağlık açısından büyük riskle karşı karşıya kalacağız. Bundan önce gerekirse bütünüyle sokağa çıkma yasağı ilan edilebilir." dedi.

İNGİLTERE'DE ÖLENLERİN SAYISI 35'E YÜKSELDİ

İngiltere'de son 24 saat içinde corona virüsünden kaynaklı 14 kişi daha hayatını kaybetti.

Ülkedeki, corona virüs vaka sayısı bin 372'ye yükselirken ölenlerin sayısı 35'e ulaştı.

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle tedbirlerin sıklaştırıldığı İsviçre'de vaka sayısının bir günde 841 arttığı bildirildi. İsviçre Federal Halk Sağlığı Ofisinin (BAG) açıkladığı rakamlara göre, düne göre 841 artan toplam Covid-19 vaka sayısı, 2 bin 200'e yükseldi, ölü sayısı da 14'e çıktı.

Ülkede alınan tedbirler kapsamında, tüm kantonlardaki okullarda eğitime ara verildi. İtalya sınırındaki Ticino kantonu ile Basel kantonunda ise "acil durum" ilan edildi. İsviçre'nin resmi haber sitesi Swissinfo'daki bilgiye göre, İsviçre ordusu virüs pandemisine karşı mücadelede desteğini artırmaya hazırlanıyor.

İsviçre ordusunun, ilk kez 4 hastane taburundan (600 asker) birini siviller için konuşlandıracağı, askeri hastanenin 200 hastayı ağırlayabileceği kaydedildi.

BAZI GURBETÇİLERİN İSVİÇRE ÜZERİNDEN TÜRKİYE'YE BİLET ALDIĞI BELİRTİLDİ

Öte yandan edinilen bilgiye göre, bazı iptallere rağmen Türk Hava Yolları (THY), Zürih, Cenevre ve Basel'den Türkiye uçuşlarına devam ediyor. Türkiye'nin uçuş yasağı getirdiği Almanya ve Fransa'dan bazı gurbetçilerin İsviçre üzerinden Türkiye'ye bilet aldığı bilgisi de paylaşıldı.

Almanya basınındaki haberlere göre, hükümetin aldığı karar doğrultusunda ülke İsviçre, Fransa ve Avusturya ile sınırlarını yarından itibaren kapatacak. İsviçre hükümeti de sınır noktalarında yarından geçerli olmak üzere bazı kısıtlamalara geçeceğini duyurmuştu.

İSPANYA'DA EN KÖTÜ GÜN

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edilen İspanya'da ölü sayısının 288'e çıktığı, vaka sayısının 7 bin 753'e ulaştığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığından verilen rakamlara göre, İspanya'da Kovid-19'da şimdiye kadar açıklanan "günlük verilerde en yüksek artış" bugün kaydedildi.

Son 24 saatte 96 artışla ölü sayısı 288'e ulaştı. Vaka sayısı ise 1600'den fazla artarak 7 bin 753 oldu. Virüsün en çok etkilediği ve 213 kişinin öldüğü Madrid'de, virüs testi pozitif çıkanların sayısı 3 bin 544 olarak verildi.

100 İLE 600 EURO CEZA

Diğer yandan İspanyol hükümetinin aldığı kararla cumartesi akşamı yürürlüğe giren olağanüstü hal kapsamında ülke genelinde serbest dolaşıma kısıtlama getirildi. Ülkede sadece eczane, market, berber ve kuru temizleme dükkanlarının açık olmasına izin veriliyor. Halk sadece işe gitmek, zaruri market ihtiyaçlarını yapmak, bankadan para çekmek, eczaneye veya hastaneye gitmek, köpeklerini dolaştırmak için sokağa çıkabiliyor.

Ulusal ve yerel polis bugün itibarıyla kent merkezlerinde daha fazla devriye gezmeye başladı. Polis, sokakta gördüğü herkese kimlik kontrolü yapıyor ve nereye gittiğini soruyor. Diğer yandan İspanyol basınındaki haberlerde, olağanüstü haldeki sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal edenlere 100 ile 600 euro ceza kesileceği belirtildi.

Olağanüstü hale İspanyolların çok büyük oranda uyduğu, meydan ve caddelerin neredeyse tamamen boş olduğu gözleniyor.

PORTEKİZ'DE DURUM

İspanya'ya nazaran Covid-19'un daha az görüldüğü Portekiz'de ise vaka sayılarındaki artış dikkati çekti. Portekiz Sağlık Bakanlığı, cumartesi gününe göre 76 artışla 245 kişide Covid-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı.

SIĞINMACILAR MASKE ÜRETİYOR

Diğer taraftan, Yunanistan'ın Midilli Adası'ndaki Moria kampında kalan sığınmacılar, yeni tip corona virüsüne (Covid-19) karşı maske üretmeye başladı.

Ülke genelinde maske stoklarının tükenmesinin ardından Stand By Me adlı Sivil Toplum Kuruluşu öncülüğünde harekete geçen sığınmacılar, her gün yaklaşık yüz maske üretmeyi hedefliyor.

YUNANİSTAN'DA 4 ÖLÜM

Yunanistan Sağlık Bakanlığı, ülkede corona virüs kaynaklı ölüm sayısının 4'e yükseldiğini bildirdi. Diğer taraftan ülkede vaka sayısı 331'e çıktı.

Türkiye dahil 120'den fazla ülkede görülen corona virüs kaynaklı vaka sayısı 157 bin 188'e, ölüm sayısı 5 bin 839'a yükseldi. Diğer taraftan 75 bin 940 corona virüs vakası iyileşti.

Çin'de yeni tip corona virüs salgınında yaşamını yitirenlerin sayısının 3 bin 199'a çıktığı, yine son bir gün içinde 20 yeni vakanın tespit edildiği kaydedildi. Son 24 saatte tespit edilen vakalardan sadece 4'ünün, salgının çıkış noktası Wuhan kentinde yaşadığı ifade edildi.

Bu arada Çin'de toplam vaka sayısının 80 bin 778'e çıktığı, bunlardan 10 bin 734'ünün tedavi altında olduğu belirtildi. Çin ana karası dışında Hong Kong'da da vaka sayısı 141'e çıktı

İRAN'DA 724 ÖLÜM

İran'da yeni tip corona virüs (Covid-19) nedeniyle 113 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle can kaybı 724'e, vaka sayısı ise 13 bin 938'e yükseldi. İran devlet televizyonunun haberine göre, Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle ülke genelinde 113 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı.

Böylece toplam ölü sayısının 724'e çıktığını belirten Cihanpur, vaka sayısının da 1209 artarak 13 bin 938'e ulaştığı bilgisini verdi.

Cihanpur, 4 bin 590 kişinin ise tedavilerinin tamamlanmasının ardından taburcu edildiğini aktardı. İran'da Covid-19'un ilk kez 19 Şubat'ta Kum kentinde tespit edildiği duyurulmuştu.

RUHANİ: KARANTİNA SÖZ KONUSU DEĞİL

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkede yeni tip corona virüsle (Covid-19) mücadele kapsamında hiçbir kentin karantinaya alınmadığını ve esnafın ticari faaliyetlerine sınırlama getirilmediğini açıkladı. İran devlet televizyonuna göre, başkent Tahran'da konuşan Ruhani, sağlık çalışanlarının işini kolaylaştırmak için halktan zorunlu olmadıkça evden çıkmamalarını istedi.

Ruhani, "Tahran veya diğer şehirlerde karantina söz konusu değildir. Esnafa faaliyetlerinde sınırlama getirilmedi. Herkes ticaretinde serbest." dedi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, alınan tedbirlerle ilgili herhangi bir kısıtlamanın olmadığını söylese de dün bazı şehirlerden "karantina" ve "esnafa sınırlama" haberleri geldi.

İran Genelkurmay Başkanlığı, cuma günü yaptığı açıklamada, virüsle mücadele kapsamında çarşı, pazar, alışveriş merkezleri ile sokak ve caddelerin boşaltılacağını bildirmişti.

Huzistan Eyalet Valisi Gulamrıza Şeriati, dün yaptığı açıklamada, eyaletin virüs nedeniyle karantinaya alındığını belirterek, market, bakkal, fırın, kasap, manav ve eczaneler dışındaki tüm iş yerlerinin faaliyetinin de yasaklandığını kaydetmişti. İylam Sanayi, Maden ve Ticaret Müdür Yardımcısı Said Şerifi, dün eyalette Kovid-19 salgınının önüne geçmek için pasaj ve iş merkezlerinin kapatıldığını açıklamıştı.

İRAN'DA 91 YAŞINDAKİ CORONA HASTASI TABURCU EDİLDİ

İran'daki Bem Tıp Bilimleri Üniversitesi Rektörü Abbas Abaszade, 91 yaşındaki en yaşlı yeni tip corona virüs (Covid-19) hastasının tedavisi sonrası taburcu edildiğini bildirdi.

Fars Haber Ajansı'na konuşan Abbaszade, hastanın ismi ve tedavi süreci hakkında bilgi vermedi.

Söz konusu kişinin çiftçilikle uğraştığını ve düzenli beslendiğini belirten Abbaszade, "Covid-19 tedavisi gören 91 yaşındaki en yaşlı hasta, Bem Pasteur Hastanesi'nden taburcu oldu." dedi.

KKTC'DE VAKA SAYISI 6'YA YÜKSELDİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanı Ali Pilli, ülkede bir kişinin daha yeni tip corona virüs (Covid-19) testinin pozitif çıktığını ve vaka sayısının 6'ye yükseldiğini duyurdu. Türk Ajansı Kıbrıs'a (TAK) açıklama yapan Pilli, yeni Covid-19 vakasının İngiltere'den gelen bir KKTC vatandaşında görüldüğünü belirtti.

Bakan Pilli, otellerde gözlem altında tutulan turistlerden üçüne yapılan testlerin ise negatif çıktığını kaydetti. KKTC'de daha önce dört turist ve bir KKTC vatandaşında Covid-19 tespit edilmişti.

HOLLANDA'DA OKULLAR KAPATILIYOR

Hollanda hükümetinden yapılan açıklamada corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında eğitime ara verileceği bildirildi.

Ülkede şu ana kadar corona virüs kaynaklı bin 135 vaka ve 20 ölüm bildirildi.

ÖZBEKİSTAN'DA İLK VAKA

Özbekistan'da ilk yeni tip corona virüs (Covid-19) vakası tespit edildi. Ülkenin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Fransa'dan dönen bir Özbekistan vatandaşında Covid-19'un tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, salgının tespit edildiği ülkelerden gelen ve 14 gün süreyle gözlem altında tutulan 7 bin 700 kişiden 5 bin 600'ünün karantinadan çıkarıldığı aktarıldı.

Özbekistan Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık ve Epidemiyoloji Ajansı Müdürü Bahrom Almatov, yaptığı açıklamada, Covid-19 rastlanan vatandaş ile temas edenlerin belirlendiğini belirterek, "Ayrıca hastayla Fransa'dan aynı uçakta gelenlerin listesi çıkarıldı. Onların karantina altına alınmasına yönelik çalışmalar başlatıldı." dedi.

KAZAKİSTAN'DA VAKA SAYISI 8'E ULAŞTI

Kazakistan Sağlık Bakanı Yeljan Birtanov, düzenlediği brifingde, ülkede Covid-19'a iki kişide daha rastlandığını belirterek, "Biri dün İtalya'dan, diğeri de Güney Kore'den gelen vatandaşlarımız. Transit yolcular hariç hastalarla aynı uçaklarda gelenler hastanelere kaldırıldı" şeklinde konuştu.

Böylece ülkede vaka sayısının 8'e ulaştığını dile getiren Birtanov, 1400'ün üzerinde vatandaşın hastanelerde, 545'in de ev karantinalarında olduğunu bildirdi.

GÜRCİSTAN'DA 30 HASTADAN BİRİ İYİLEŞTİ

Gürcistan'da Tiflis Enfeksiyon Hastanesi Müdürü Maria Ezurgbaia, yaptığı açıklamada, Covid-19 teşhisiyle tedavi altında tutulan 30 hastadan birinin iyileştiğini ifade etti.

FİLİPİNLER'DE ÜÇ ÖLÜM DAHA

Filipinler'de corona virüs kaynaklı üç ölümün daha gerçekleştiği açıklandı. Aynı zamanda açıklamada 29 yeni corona virüs vakasının da tespit edildiği belirtildi.

Filipinler'de vaka sayısı 140'a yükseldi. Şimdiye kadar corona virüsten ölenlerin sayısı ise 11 oldu.

İTALYA'DA ÖLÜ SAYISI BİN 441'E ULAŞTI

İtalya'da corona virüsü nedeniyle ölenlerin sayısının bin 441'e, vaka sayısının 21 bin 157'ye yükseldiği belirtildi.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan corona virüsü Avrupa'da bilançoyu arttırıyor. İtalya'da Sivil Savunma Ajansı tarafından yapılan açıklamada, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının bin 266'dan bin 441'e ulaştığı bildirildi.

Toplam vaka sayısının ise 17 bin 660'tan 21 bin 157'ye yükseldiği aktarıldı. Yoğun bakımdaki hasta sayısının önceki güne göre bin 518'e yükseldiği ifade edildi.

Öte yandan, Avrupa'da virüsten en çok etkilenen ülke olan İtalya, ölü sayısında Çin'den sonra ikinci sırada bulunuyor.

IRAK'TA 3 GÜNLÜK RESMİ TATİL 

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Vali Muhammed Cabir el-Ata yaptığı açıklamada, yeni tip korona virüsünün (Covid-19) yayılmasını önlemek amacıyla önümüzdeki Salı gününden itibaren Perşembe gününe kadar Sağlık ve İçişleri Bakanlıkları dışındaki bütün devlet kurumlarında 3 gün süreyle resmi tatil ilan edildiğini duyurdu.

Tatilin amacının virüsün yayılmasının önlenmesi olduğunu vurgulayan el-Ata, vatandaşlara evde kalmaları çağrısında bulunarak, "Korona virüsüne karşı mücadele etmek için gereken tedbirler alınmıştır, Bağdatlıların içi rahat olsun" dedi.

5 İLDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Irak'ta corana virüsü vaka sayısı 110'a yükselirken, Musul, Zikar, Babil, Selahattin ve Kerbela illerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ülkenin kuzeyindeki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) ise virüs vakası 29'a ulaştı.

BULGARİSTAN İTALYA VE İSPANYA'DA GELEN UÇUŞLARI DURDURACAK

Bulgaristan Ulaştırma Bakanı Rosen Zheliazkov İtalya ve İspanya'dan gelen uçuşları durduracaklarını açıkladı.

Bakan yaptığı açıklamada, İtalya ve İspanya'da bulunan Bulgar vatandaşlarına pazartesi ve salı günleri içinde dönme çağrısında bulundu.

Bulgaristan'a dönen vatandaşlar on dört gün karantinaya alınacaklar.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da alışveriş merkezlerinin kapatılmasına karar verildi. Alınan karara göre sadece süper marketler ve eczaneler açık olacak.

Aynı zamanda Suudi Arabistan'da dışarıda yemek yemek ve kafelere gitmek yasaklandı. Sadece evlere servis yapan restoranlar hizmet verecek. 

Haber kaynağı: ntv.com.tr

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Corona virüsten en çok can kaybı görülen 10 il

Corona virüsten en çok can kaybı görülen 10 il

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona virüsten bugün 63 kişinin hayatını…
Türkiye'de corona virüsten ölenlerin sayısı 277 kişi oldu

Türkiye'de corona virüsten ölenlerin sayısı 277 kişi…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Türkiye’de corona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 63…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler