Güncelleme: 12:32 TSİ 18 Haziran 2019 Salı
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Sanayi üretimi ve perakende satışlar Nisan'da sert düştü!

SON DAKİKA FLAŞ HABER... TÜİK raporuna göre sanayi üretimi Nisan’da aylık bazda \%1 ve yıllık olarak da \%4 daralma gösterdi. Perakende satışlar ise Nisan ayında aylık \%1,8 ve yıllık \%6,9 daraldı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 azaldı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 geriledi.
Sanayi üretimi ve perakende satışlar Nisan'da sert düştü!
Güncelleme: 12:32 TSİ 18 Haziran 2019 Salı

Son dakika flaş haber!

TÜİK raporuna göre sanayi üretimi Nisan’da aylık bazda %1 ve yıllık olarak da %4 daralma gösterdi. Perakende satışlar ise Nisan ayında aylık %1,8 ve yıllık %6,9 daraldı.

2019 performansına baktığımızda;

Sanayi üretimi

Ocak’ta yıllık %7,3 daralırken aylık %1 yükseliş yaşamıştı.

Şubat’ta yıllık %5,1 daralırken aylık %1,3 yükseliş yaşamıştı.

Mart’ta yıllık %2,2 daralırken aylık %2,1 yükseliş yaşamıştı ve son bir yılda sert düşüş yaşayan sektörde dipten toparlanma beklentileri oluşmuştu, ancak Nisan’da özellikle aylık bazda gerileme yaşanması sektördeki daralmanın devam ettiğini gösterdi.

Perakende satışlar

Ocak’ta yıllık %6,7 daralırken aylık %1,3 yükseliş yaşamıştı.

Şubat’ta yıllık %4,9 daralırken aylık %0,8 yükseliş yaşamıştı.

Mart’ta yıllık %3,8 daralırken aylık %1 yükseliş yaşamıştı.

Sanayi üretimine paralel değişim gösteren perakende satışlar da Nisan’da aylık daralma gösterdi ve satışlarda ivme kaybı yaşandığını gösterdi.

Yılın ilk 3 ayında aylık bazda yükseliş yaşayan sanayi üretimi ve perakende satışlar Nisan’da ilk defa aylık bazda da daralma yaşadı.

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %9,3 ve imalat sanayi sektörü endeksi %4,2 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,7 arttı.

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %7,8 ve imalat sanayi sektörü endeksi %0,9 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,9 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,9 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %2,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %7,1, otomotiv yakıtı satışları %11,6 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %1,8 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %1,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %1, otomotiv yakıtı satışları %4,6 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %13,3 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %20,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %12,9, otomotiv yakıtı satışları %5 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %0,2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %1,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %0,1 artarken, otomotiv yakıtı satışları %2 azaldı.

(Investing.com)

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Olası İstanbul depremi sonrası tsunami tehlikesi!

Olası İstanbul depremi sonrası tsunami tehlikesi!

İstanbul'da olması beklenen büyük depremle ilgili ODTÜ Kıyı ve Deniz IVIC Mühendisliği Araştırma…
ABD ve Türkiye'den görüşmelerin ardından 13 maddelik ortak açıklama

ABD ve Türkiye'den görüşmelerin ardından 13 maddelik…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Türkiye ile ABD arasında, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Barış Pınarı…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler